İngiliz gazeteci kılık değiştirip Türk doktoru ifşa etti

Türk Lirası’nın İngiliz poundu karşısında değer kaybetmesi ve Türkiye’deki sağlık turizminin artmasıyla birlikte Türkiye’ye gelip hem tatil yapan hem de estetik ameliyat olan İngilizlerin sayısı her geçen gün artarken dikkat çekici bir haber uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu… 

İngiltere’nin çok okunan bulvar gazetelerinden The Sun, İngiliz hastalarla tanışmak ve tanıtım yapmak için İngiltere’de bir tur düzenleyen bir Türk şirketin tanıtım etkinliğine katıldı. İngiltere’deki bir otelde yapılan tanıtımda kalça kaldırma ameliyatı olmak isteyen bir hasta kılığına giren bir kadın Türk doktorla görüşmesini gizli kameraya kaydetti. 

Türkiye’de çok daha ucuza yapılan “Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatını” olmak istediğini söyleyen kadın, otel odasında doktorla görüştü. Çok az İngilizce bildiği belirtilen ve bir çevirmen aracılığıyla konuşan Türk doktorun kadına yaptıkları da gündem oldu. Otel odasında adam bir anda kadının pantolonunu indirdi ve kalçasını incelemeye başladı. 

The Sun gazetesi otel odasındaki bu tanıtımda çok büyük sorunlar olduğunu belirtirken Londra’daki otelde birçok yasanın çiğnendiği belirtildi. Şubat ayında çekilen görüntülerde Dr. Serkan Süleyman Aslan ile görüşüldüğü belirtildi.

İŞTE ÇİĞNENEN YASALAR

– Cerrah İngiliz Tıp Konseyi tarafından tescillenmemişti.

– İzni olmadan kadının iç çamaşırı indirildi.

– Satış  stratejilerinde bulundular.

– Kadının tıbbi geçmişini öğrenmek istediler.

– Çevirmen, bu ameliyattan dolayı yaşanan ölümler hakkında yalan söyledi.

– Ruhsat olmadan doktorluk yapıldı.

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Kadından tıbbi geçmişini paylaşmalarını önceden istedikleri belirtilirken haberde, “Kendisine ‘iyi derecede İngilizce bilen’ bir doktor sözü verilmesine rağmen, bir tercüman tarafından bir konferans odasında – mahremiyeti sağlayacakbir perde olmadan – soyunması talimatı verildi. Dr. Aslan daha sonra hiçbir uyarıda bulunmadan iç çamaşırını indirdi ve kalçalarını ellemeye başladı” denildi.

Fiziki muayenenin sadece iki buçuk dakika sürdüğü belirtilirken görüşme sırasında muhabir güvenlik endişelerini dile getirdi. Fakat tercüman, “Kimse Brezilya kalça operasyonu ya da benzeri bir şey yüzünden ölmedi. Bizim hastanemizde böyle bir sorun yok” dedi. The Sun, bahsi geçen hastanede ya da Aslan’ın herhangi bir ölüme karışmadığını kaydetti.

Görüşme sonrasında İngiliz muhabire uçuşlar, otel ve ameliyatı içeren 5.000 sterlinlik bir paketi hemen kabul etmesi karşılığında 200 sterlin indirim teklif edildiği belirtilirken planın ince detaylarıyla ilgili bir paylaşım ise yapılmadığı belirtildi.

İngiltere’de bu tür ameliyatların 9 bin sterline kadar çıkabildiği belirtilirken, bu görüşmeden 48 saat sonra ise 200 sterlinlik bir indirim mesajı daha geldiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x